Our Achievements
2024
Department | Achievement | Participants |
---|---|---|
Chinese Dance | Singapore Youth Festival (SYF) Arts Presentation - Distinction | - |
Girls’ Brigade | Gold Company Award | - |
Junior Brigade Brooch (JB) | Teo Si Yi Alicia, 6J Claryss Chong Xin Yu, 6J Goh Wen Fang Kylie, 6J |
|
Basketball | Singapore Premiere Youth Basketball League- Bronze medal | Basketball Team (Girls) |
Mother Tongue Language Department | National Bilingual Creative Writing Competition 2023 | Wan Juntong, 5J Xu Yisen, 5J |
Student Affairs Committee | Junior Civil Defence Lionhearter Challenge 2024 - Emergengy Ready Bag winner (Top 10) Civil Defence Ready School Programme certificate | Alhazen Bin Jeffry, 5C Kennice Yong Xi Cheng, 5J Manoharan Sanjana, 5J Lee En Qi Olivia, 5J Mohamed Sharique Bin Mohamed Shariz, 5J |
2023
Department | Achievement | Participants |
---|---|---|
Girls’ Brigade | 83rd Company - Gold Award (2022) | - |
National Drill Competition 2023 - Silver Award | - | |
Boys’ Brigade | JM Fraser Award - High Distinction (2022) | - |
Scouts | Akela Award | Balamurugan Wan Nur Sophia Megat Andhika Putera Iqram Lee Qian Ru Nur Hani Raisha Mohamed Faiz Owen Goo Shang Wen Pek Ser Xian Sendevan Visvajit Kumar |
Basketball | National Sports Games Sportsmanship Award - Basketball Junior Team |
Uthayakumar Uthaya Nilavan Nur Hana Raiqa Germaine Lim Chow Hui Wen, Chariss Yeo Wen Xuan Tan Ji Ye Ang Teng Sheng, Jovan Wong Yuk Fun Jerald Rayvier Goh |
Sportsmanship Award - Basketball Senior Team | Isabel Neo Ashley Amily Lyann Ong Nur Asyurah Sazali Nur Hani Raisha |
|
NSG Champions | Basketball Junior Team | |
Taekwondo | National Sports Games - Poomsae Individual Blue 3- 1st position | Adette Lee, 2U |
National Sports Games - Poomsae Individual Red 2-1st position | Adelle Lee, 4C | |
Sportsmanship Award - Poomsae | Megan Goo Jia Xuan | |
Floorball | National Sports Games Sportsmanship Award Floorball Junior Team Floorball Senior Team |
Muhammad Faris Mirzan Muhamad Firman Zailani |
Science Club | Stem Playground Challenge - 4th position | P3-P6 members |
Infotech Club | North Zone Hackathon 2023 Pope Francis Award - Most Functional Design and Product Montford Award-Best Overall Project Hack@Code 2023- Best Content Award |
Tan Han Xi, 5J Javen Loh, 5J Tyler Ong Kaile, 4F |
Creative Hands | Singapore Youth Festival 2023 Category B Certificate of Recognition | Janelle Wong, 4J Zoelle Koh, 4H Nur Aishah Athirah, 4H Medha, 4F Ma’isyah Sufia, 4C Nur Tiara , 3C Charlotte Sim, 3I |
Math | RI Primary Mathematics World Contest 2023 (RIPMWC) | Dan Wei Tong, 5J Ng Yee Teng, 5j Ariel Tham Yu Han, 6J Sendevan Mayan, 6J Sofia Eliza, 6J Zachary, 6J |
Primary Mathematics Project Competition 2023 (organised by MOE Gifted Education Branch and NUS High) | Commendation Award - Tu Hao Ming | |
National Mathematical Olympiad of Singapore Honorouble Mention Bronze Silver |
Ye Chengyu, 5J Allen Xiao, 5J Piyush Routray, 5J Soh Jia Yuan, 5J Kayden Teng, 5J Tee Xu Heng, 5J Walter Ung, 5J |
|
Chinese Language | 9th National Primary School Picture Book Creation Competition-Merit Award 6th National Text Recital Competition |
Wu Yuyou, 6H Wang Juntong, 4C Weng Yutong, 6J Gan Hao Chun, 1U |
Science | 21st Elementz Science Project Competition E2 Cleaning Warriors-Silver Award Can plants be nurtured through sound? - Gold Award |
Carol Soh, 5J Lim Jie En, 5J Jonah Evans, 5J Dylan Leong, 5J Kayden Teng, 5J Walter Ung, 5J Jovestir, 5J Tee Xu Heng, 5J Ye Chengyu, 5J |
2022
2021